همه چيز دان! همه چيز دان! .

همه چيز دان!

چگونه لكه رژلب جامد را از روي فرش پاك كنيم؟

چگونه لكه رژلب جامد را از روي فرش پاك كنيم؟


قاليشويي شميرانات

به گزارش «خبرنامه دانشجويان ايران» اگرچه رژ لب مورد علاقه شما ممكن است روي صورت تان عالي به نظر برسد، اما احتمالاً روي فرش اصلا خوب به نظر نمي رسد!


اگر رژلب به طور تصادفي از دست خودتان يا كودك بازيگوش تان بر روي فرش افتاده و بر روي آن راه رفته ايد و در الياف فرش ساييده شده است، سريعاً اقدام به برداشتن آن كنيد. هرچه زودتر تلاش براي پاك كردن لكه را شروع كنيد، حذف آن راحت تر خواهد بود.


چگونه لكه رژلب جامد را از روي فرش پاك كنيم؟


از لكه بر يا شامپو فرش استفاده كنيد


براي تميز كردن لكه رژلب از روي فرش، مي توانيد مراحل زير را دنبال كنيد:


1.ابتدا تكه هاي بزرگ رژ را از روي فرش برداريد


براي اين كار مي توانيد از يك قاشق يا چاقوي كره خوري كند استفاده كنيد. سعي كنيد از هل دادن قطعات به داخل الياف فرش جلوگيري كنيد.


چگونه لكه رژلب جامد را از روي فرش پاك كنيم؟


2.از لكه بر يا شامپوفرش استفاده كنيد

لكه هاي رژ لب با دارا بودن چربي به الياف فرش متصل مي شوند، بنابراين شما به يك محصول تميز كننده نياز داريد كه چربي يا روغن موجود در رژلب را حل كند. براي اين منظور مي توانيد از لكه بر يا شامپو فرش استفاده كنيد. با اين حال از آن جايي كه ممكن است استفاده از مواد شيميايي، رنگ فرش شما را تغيير دهند، بنابراين بهتر است ابتدا محصول مورد نظر را در گوشه اي از فرش خود آزمايش كنيد. محصول تميز كننده را به گوشه اي كه خارج از ديد است روي فرش بماليد و بگذاريد 5 دقيقه بماند و سپس قبل از خشك شدن محلول بر روي فرش، با يك پارچه آن را تميز كنيد. اگر تغيير رنگ شديد است، از محصول ديگري استفاده كنيد و يا از خدمات قاليشويي در نياوران دراينجا كمك بگيريد.


3.با محصول انتخابي، لكه را پاك كنيد

محصول مورد نظر را با كمي آب مخلوط كرده و به كمك يك اسفنج يا پارچه تميز بر روي لكه بماليد.


به ياد داشته باشيد كه اسفنج را مكرراً روي لكه فشار دهيد و در صورت كثيف شدن پارچه از سمت تميز آن كار را ادامه دهيد. از ماليدن الياف فرش خودداري كنيد، زيرا ممكن است رژ لب بيشتر به الياف نفوذ كند يا حتي آن را در منطقه وسيع تري پخش كند. بسته به محصول تميز كننده، مقداري از رژ لب و آثار لكه آن، در اين مرحله از بين مي رود.


در روش ديگر، مي توانيد محصول تميز كننده را داخل يك بطري اسپري بريزيد و بر روي فرش خود اسپري كنيد. سپس 5 دقيقه زمان بدهيد و به كمك دستمال لكه را پاك كنيد. اين روش ممكن است در از بين بردن لكه موثرتر باشد، اما احتمالا خطر بيشتري براي تغيير رنگ فرش شما دارد.


چگونه لكه رژلب جامد را از روي فرش پاك كنيم؟


4.اگر لكه هنوز از بين نرفته است، مرحله 3 را تكرار كنيد


در صورتي كه هنوز لكه رژلب و يا آثار آن بر روي فرش ديده مي شود، مرحله 3 را تكرار كنيد. اگر قسمت بيشتري از لكه پاك شده است، اسفنج يا پارچه را بشوييد يا از يك پارچه تميز استفاده كنيد. سپس مقدار بيشتري از همان محصول تميز كننده را بر روي پارچه ريخته و لكه را پاك كنيد. احتمالا 2 يا 3 بار انجام دادن اين مرحله، لكه را به طور كامل از بين مي برد.


اگر پيشرفت چشمگيري در پاك شدن لكه مشاهده نكرديد، از تكرار كار بپرهيزيد و از خدمات شستشوي فرش دستباف قاليشويي الهيه استفاده كنيد.


5.از تميز كننده استفاده كنيد

محصول تميز كننده استفاده شده و باقي مانده لكه را بشوييد تا محصول شيميايي از فرش خارج شود و به الياف فرش آسيب نرساند.


مقدار كمي مايع ظرفشويي يا مايع لباسشويي را با آب گرم مخلوط كنيد. به كمك يك دستمال سفيد محلول را به كمك دستمال بر روي فرش بماليد.


ابتدا مواد شوينده را بررسي كنيد. از استفاده از محصولاتي كه حاوي لانولين يا سفيد كننده هستند اجتناب كنيد، زيرا ممكن است به فرش شما آسيب برسانند. اگر مطمئن نيستيد، مايع شوينده را نيز ابتدا در ناحيه اي غيرقابل مشاهده از فرش، مانند گوشه اي كه معمولاً زير مبلمان قرار دارد، آزمايش كنيد.


6.محل را آبكشي كنيد

يك ظرف از آب خنك و تميز پر كنيد. به كمك يك اسفنج يا دستمال تميز آب را به محل لكه بماليد. اين كار را چندين بار تكرار كنيد تا لكه و مواد شوينده كاملا تميز شوند.


7.محل لك شده فرش را خشك كنيد

يك حوله يا يك پارچه تميز و خشك برداريد و تا آن جا كه مي توانيد لكه را خشك كنيد. آب اضافي درون الياف فرش بايستي به طور كامل خارج شود تا از پوسيدگي و كپك زدن فرش جلوگيري شود.


پس از اينكه محل را كاملا خشك كرديد، چند دستمال كاغذي را روي محل مورد نظر قرار دهيد و سپس يك جسم سنگين مانند كتاب بر روي آن ها قرار دهيد و منتظر بمانيد تا فرش كاملا خشك شود.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ساعت: ۱۰:۲۰:۴۷ توسط:ادمين موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :